A sportsérülések 14-20%-a bokasérülés

0

Sportolás közben az egyik leggyakoribb sérülés a bokaízület rándulása, mely súlyosabb esetben a szalagok szakadásával is járhat. A boka sérülései különböző irodalmi adatok szerint az összes sportsérülés 14-20%-át teszik ki.

Leggyakrabban kosárlabdázás közben, valamint egyéb, főleg kontakt labdajátékok közben fordul elő, de hobbifutók között is gyakori, főleg, ha egyenetlen terepen futnak.

A bokasérülés súlyossága változó

A lábfej aláfordulása következtében létrejöhet az egyszerű rándulástól, húzódástól kezdve a szalag teljes szakadásáig bármilyen fokú sérülés. A külboka szalagok gyakrabban sérülnek, mint a belbokaszalag.

  • Az egyszerű rándulások általában néhány nap alatt gyógyulnak. Ilyen esetekben a legfontosabb az azonnali pihentetés, felpolcolás és jegelés a duzzanat keletkezésének megakadályozására, illetve csökkentésére, valamint az ízület rugalmas rögzítése, amire otthon a legalkalmasabb a rugalmas pólya, a fásli.
  • A súlyosabb sérülések következtében a szalag részlegesen, vagy teljesen elszakadhat. Ha a sérülést követően nem tudunk lábra állni, fájdalmunk jelentős és a duzzanat gyorsan növekszik, akkor érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, ahol egy RTG felvétel elkészítésével kizárható a csontsérülés, -törés. Ebben az esetben ugyanis mindenképpen rögzíteni, vagy, ha a törés instabil, illetve elmozdulással jár, akkor operálni kell a sérült ízületet.

Mi van akkor, ha a bokaszalag elszakad?

A bokaszalag szakadásos sérüléseinek ellátási protokollja az utóbbi évtizedekben sokat változott. Régebben sokkal gyakrabban alkalmaztak műtéti kezelést az orvosok. A mai korszerű ellátás során első lépésben rögzítést javasolnak, majd néhány hét rögzítést követően a megfelelő gyógytornakezelés elkezdése a fontos. A rögzítés során elkezdődik a szalagok hegesedése, majd, amikor ez néhány hetet követően megfelelően erős lesz, megszűnik, vagy legalábbis jelentősen csökken a duzzanat és a fájdalom, akkor kezdődhet a gyógytorna. Ennek során a rögzítéstől elgyengült izmok visszaerősítése, valamint az úgynevezett dinamikus stabilizáló gyakorlatok megtanulása kiemelkedően fontos.

Kisebb sérülésekkel is érdemes orvoshoz fordulni

A fenti kezelési módszerrel a bokaszalag-sérülések jelentős hányada panaszmentesen gyógyul. Amennyiben ez elmarad, vagy a kezelés fontos részeit a sérült nem tartja be, akkor jóval magasabb százalékban marad instabil a bokaízület. Emiatt a sérült esetleg későbbiekben nem tud panaszmentesen sportolni, az állandó instabilitás-érzés miatt csökkenni fog a sportteljesítménye. Hosszabb távon pedig ez az ízület gyorsabb kopásához vezet majd. A néhány százalékban megmaradt, korrekt konzervatív kezelés ellenére is instabil bokaízület műtéti kezeléssel hozható rendbe. Amennyiben az első sérülés esetén a kezelést nem ennek a protokollnak megfelelően hajtják végre, akkor jóval magasabb számban fordul elő a későbbi, műtétet igénylő instabilitás. Tehát célszerű inkább a banálisabb sérülésekkel is a megfelelő orvoshoz fordulni, hogy a késői krónikus instabilitásos panaszokat a legjobb hatékonysággal elkerüljük!

Szerző: Dr. Hidas Péter az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd sebész, sportsebész szakorvos, sportrehabilitációs programvezető.

Forrás: gerinces.hu

 

 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com