1. Havonta vizsgáljuk át bőrünket és bőrtípustól függően járjunk évente anyajegyszűrésre!
A bőr egészségének védelme alapvető fontosságú nemcsak az esztétikai megjelenés, hanem az általános egészségi állapot szempontjából is. A bőr a test legnagyobb – 1,5-2 négyzetméternyi – szerve, az első védelmi vonal a külső hatásokkal szemben. Amikor a bőr egészséges, rétegei összhangban működnek a védelem érdekében. Dr. Holló Péter, a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója szerint az egyik legfontosabb, hogy legyünk figyelmesek, kövessük nyomon bőrünk állapotát és változásait: ha valamilyen új elváltozás jelentkezik, azzal bőrgyógyászhoz kell fordulni. Az anyajegyszűrés minden évben erősen ajánlott mindenkinek, bőrtípustól és az anyajegyek mennyiségétől függetlenül – tette hozzá. Fontos a rendszeres önellenőrzés: érdemes havonta alaposan átnéznünk a bőrön látható anyajegyeket, szeplőket. Ha valamelyik feltűnően eltér a többitől, érdemes megmutatni bőrgyógyásznak. A szín, alak, méret megváltozása, az aszimmetrikus megjelenés, a kiemelkedő részlet vagy dudor, a viszketés vagy egy nehezen gyógyuló seb egyaránt figyelmeztető jelek.
A hazai statisztikák szerint 50 éves kor felett minden ötödik magyar megtapasztalja a bőrrák valamelyik formáját. Az egyik legismertebb bőrráktípussal, a melanomával évente több mint háromezer embert diagnosztizálnak, egyéb rosszindulatú bőrelváltozást évente közel 25 ezer magyarnál fedeznek fel, ezeknek több mint 90 százalékát a bazálsejtes karcinóma (basalioma) és a laphámrák teszi ki.
2. Fényvédelem: egész évben fontos, nyáron elengedhetetlen az UV-sugarak elleni védekezés
A Magyar Dermatológiai Társaság tájékoztató anyagai szerint az UV-sugárzás már egyetlen nyári leégéssel is jelentősen növelheti a bőrrák kialakulásának a kockázatát, a bőrsejteket károsító és a DNS-t roncsoló hatásai azonban akkor is összeadódnak az évek alatt, ha fiatalkorban nem okoztak látható és tartós elváltozásokat. A WHO becslése szerint az életünk során felhalmozódó UV-terhelés 80 százaléka gyermekkorban ér bennünket (mivel a gyerekek alapvetően többet tartózkodnak a szabadban). Nem lehet tehát eléggé hangsúlyozni és elégszer ismételni a fényvédelem fontosságát, gyermekek és felnőttek számára egyaránt – mondta dr. Holló Péter. Borongós időben is védekezni kell a nap káros sugarai ellen: a legjobb, ha ruházattal fedjük el a bőrünket, ma már kiváló UV-szűrős sportöltözékek is kaphatók akár vízi sportokhoz is. Fejünket pedig sapkával, kalappal takarjuk, illetve fontos még a szem védelme is napszemüveg viselésével. Ezek mellett a magas faktorszámú (50+) fényvédő krémek használata is elengedhetetlen. Nemcsak strandolásnál, hanem bármilyen szabadtéri tevékenység esetén, sőt munkába indulás előtt is kenjük be magunkat – javasolta a szakember. A barnulás a test természetes védekezőmechanizmusának a része: a bőr melanintermeléssel reagál az ultraibolya-sugárzásra, hogy megvédje a sejteket a károsodástól. Ugyanakkor a bőr lebarnulása csak kis mértékben véd meg az UV-sugárzás okozta késői bőrkárosodástól, vagyis tévhit, hogy ha már valakinek van egy alapszíne, akkor kevésbé szükséges a fényvédelem.
3. A helyes bőrápolás: olvassuk el a termékek címkéit, használjuk az életkorunknak megfelelő termékeket!
Dr. Holló Péter azt is kiemelte, hogy a helyes bőrápolásnak minden életkorban van jelentősége. Fontos, hogy ismerjük a bőrtípusunkat – száraz, érzékeny, zsíros, aknéra hajlamos stb. – és ennek megfelelően válasszunk készítményeket. Ebben, ha nincs különösebb panaszunk, akkor kozmetikus is tud segíteni, speciális bőrproblémák esetén pedig bőrgyógyásszal is konzultálhatunk. A hidratáló krémek például minden életkorban jótékonyan ápolják a bőrt. A szakember hozzátette, hogy különböző „fiatalító” készítményeket felesleges a ráncok megjelenése előtt alkalmazni, mivel megelőzni ezek sem fogják az öregedési folyamatokat. A ma divatos hialuronsav tartalmú dermokozmetikumokat akkor érdemes elkezdeni, amikor már pótolni kell a bőrben a kötőszövetek megfelelő arányát, előtte ezt a szervezet még saját maga is előállítja. Fontos még dr. Holló Péter szerint, hogy elolvassuk a termékek címkéit, amelyek sok hasznos információt tartalmaznak az összetevőkről és a megfelelő alkalmazásról is, emellett érdemes a szavatossági időre is odafigyelni. A sokakat érintő akné, pattanások kapcsán a klinikaigazgató elmondta, hogy enyhébb esetekben kozmetikus által végzett, szakszerű tisztítás elegendő, de gyulladt, nagy mennyiségű, gennyes pattanással inkább bőrgyógyászhoz kell fordulni, mert ők tudnak olyan készítményeket adni, amik képesek a tüneteket teljesen felszámolni és a maradandó hegesedést is megelőzni vagy gyógyítani.
Az esztétikai beavatkozások egyre inkább elterjednek a világban, így Magyarországon is. Fontos, hogy a bőr mélyebb rétegeit érintő beavatkozást (pl. botox, ajakfeltöltés) csakis megfelelő szaktudású orvos végezhet el, kozmetikus vagy egyéb szépészeti szakember nem jogosult rá. Aki ilyen beavatkozást szeretne, az mindenképp orvoshoz menjen, különben komoly kockázatoknak teszi ki magát.
4. Táplálkozásunk és életmódunk is hatással van a bőrünkre – figyeljünk a vitamindús étkezésre és a megfelelő mennyiségű alvásra!
A kiegyensúlyozatlan étrend, a kevés mozgás vagy a sport teljes hiánya, a stressz, az alváshiány, a dohányzás, a szervezet kiszáradása és bizonyos gyógyszerek mind-mind hatással vannak a bőrre és befolyásolják védelmet nyújtó barrier funkcióját. A táplálkozás során kerülni kell a feldolgozott élelmiszereket. Jótékony hatással van a bőrre az antioxidánsokban gazdag étrend: A-, C- és E-vitamin, cink, szelén (pl. sárgarépa, citrusfélék, diófélék, zöld leveles zöldségek) és az omega-3 zsírsav, ami például halakban, lenmagban, dióban található, mert javítja a bőr rugalmasságát. Napi 2-2,5 liter víz hozzájárul a bőr és a teljes test hidratáltságához. Éjszakánként 7–9 óra alvás segíti a bőr regenerációját. A krónikus stressz fokozza a bőrproblémákat (pl. akné, ekcéma, pikkelysömör), a dohányzás csökkenti a bőr oxigénellátását és gyorsítja az öregedést, az alkohol dehidratál és károsítja a bőr szerkezetét, ezért utóbbiakat érdemes elkerülni. A pattanásos bőr állapotát ronthatja a csokoládé, olajos magvak, amelyek fokozzák a faggyútermelést – tette még hozzá dr. Holló Péter, aki azt is elmondta, hogy az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati panasz, az ekcéma is sokszor allergiás reakcióként jelentkezik bizonyos élelmiszerek fogyasztása, esetleg vegyszerekkel való érintkezés után.
5. Más szervek betegségeit, akár komolyabb belgyógyászati kórképeket is jelezhetnek bőrtünetek, figyeljünk oda testünk jelzéseire!
Dr. Holló Péter szólt róla, hogy számos szervi betegség okozhat a bőrünkön is különböző tüneteket, már csak ezért is érdemes figyelmet szentelni bőrünk állapotára, jelzéseire. A belgyógyászati betegségeknek olyan nagy számban vannak bőrtünetei, hogy már számos könyvet is írtak a témában. Csak néhány példát említve kiemelte az anyagcsere-betegségeket, köztük a cukorbetegséget, ami olyan jellegzetes tünetek formájában jelenik meg a bőrön, mint az ún. „cukorbeteg foltok” (barnás, kerek, enyhén besüppedő foltok, főként a lábszárakon), hólyagok, lábfekélyek. A pattanások, erősebb szőrzet a PCOS (policisztás ovárium szindróma) nevű hormonális eredetű nőgyógyászati betegségre utalhat, de a gyulladásos bélbetegségek is jellegzetes bőrtüneteket – tályogok, fekélyek, csomók – okoznak. A gluténérzékenység esetén is megfigyelték, hogy az érintetteknél viszkető hólyagok, ekcéma vagy épp pikkelysömör is megjelenhet a bőrön, mely tünetek a glutén elhagyásával megszűnnek. Dr. Holló Péter hangsúlyozta, hogy bármilyen szokatlan bőrelváltozással javasolt mihamarabb szakorvoshoz fordulni, mert csak így lehet felderíteni, hogy mi áll a probléma háttérben, és milyen terápia javasolt: elegendő-e valamilyen krém vagy esetleg komolyabb kivizsgálásra van szükség.
Nyáron érdemes a gyógyszerszedésre is fokozottan odafigyelni, hiszen több száz készítmény okozhat fényérzékenységet és válthat ki akár komoly bőrtüneteket is, más orvosságok a szervezet hőháztartására hathatnak kedvezőtlenül. Az antibiotikumok, gombaellenes szerek, szívgyógyszerek, vízhajtók, cukorbetegség elleni készítmények, fájdalomcsillapítók és pszichiátriai szerek mind olyan gyógyszercsoportok, amelyek használata nyáron kiemelt figyelmet igényel, mert fényérzékenységi reakciót válhatnak ki. Kapcsolódó cikkünkben dr. Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze, mesteroktató ad gyógyszerszedési tanácsokat.
Forrás: Semmelweis Egyetem