Hazai statisztikai adatok szerint1 2023-ban az igazolt szívinfarktusos események száma 13 889 volt. A kezelt betegek kétharmada férfi, akiknél fiatalabb életkorban jelentkezett a szívinfarktus, mint a nőknél. Az életkori összetételt megvizsgálva láthatjuk: tévhit, hogy az infarktus csak az időseket veszélyezteti. A betegek egyharmada 60 év alatti, a legfiatalabb infarktust elszenvedett személy csak 20 éves volt – olvasható a Magyar Diabetes Társaság oldalán.
Anyagi veszteséget is okoz
A szívinfarktus minden évben több ezer aktív életkorú, keresőképes felnőttet érint. Ezek a betegek az eseményt megelőzően általában folyamatosan dolgoztak, de az infarktus után komoly gondokkal kell szembenézniük.
Az infarktust követő első hónapban csak a betegek harmada volt munkaképes. A kereset nélküliek aránya jelentősen megnőtt, a munkaképesség csak lassan állt helyre. Kétharmaduk munkába tudott állni fél év után, de csak minden második betegnél érte el a kereset a korábbi szintet. A betegek további része a 6-dik hónap végén még tartós betegállományban volt vagy nem dolgozott folyamatosan.
Az adatok rávilágítanak, hogy a szívinfarktus még szerencsés kimenetel esetén is nagy terhet ró az elszenvedő betegre és családjára a kieső kereset révén. Idejében kell lépnünk, hogy megelőzzük!
Mit tehetünk ellene?
Ismert, hogy az érelmeszesedés következtében koleszterinből, zsírból képződő lerakódások az érben már a késői tinédzserkorban, a húszas évek elején kezdenek kialakulni. Ez a folyamat az évek előrehaladtával egyre gyorsul, és további tényezők – egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, dohányzás – erősíthetik a hatását.
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél 2–4-szer nagyobb annak a valószínűsége, hogy életük során valamilyen szív- és érrendszeri eseményt szenvednek el, mint a nem cukorbetegeknél. Körükben gyakoribb a szívkoszorúér-betegség, a stroke, a szívelégtelenség és a szívritmuszavar (pitvarfibrilláció), valamint a perifériás érbetegség.
Ajánlatos mielőbb tudatosan cselekednünk a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséért, életmódváltással és gyógyszeres védelemmel egyaránt. Ezeket a szívbetegségre hajlamosító rizikófaktorokat tudjuk befolyásolni!
- Rendszeresen ellenőriztesse vérnyomását, vércukor- és koleszterinszintjét! Szükség esetén tartsa be az előírt terápiás javaslatokat, hogy értékei a megfelelő tartományban legyenek!
- Táplálkozzon egészségesen! A személyre szabott diéta segít meghatározni az életkorának, életmódjának és egyéni igényeinek megfelelő összetételű és mennyiségű tápanyagbevitelt.
- Tartsa testsúlyát az egészséges határon belül!
- Mértékkel fogyasszon alkoholt!
- Amennyiben dohányzik, mielőbb kérjen segítséget a leszokáshoz!
- A stressz kezelése is jótékony hatással lesz testi és lelki egészségére.
Próbáljon ki többféle módszert, és válassza az egyéniségéhez és életmódjához legjobban illeszkedő stresszcsökkentő módszert!
Ideális mozgás: gyors séta
A fentiek mellett nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres testmozgás jelentőségét.
A mozgás legegyszerűbb és bárki által könnyen kivitelezhető módja a gyaloglás, amely javítja az anyagcserét, mérsékli a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat és a testsúlycsökkentéshez is hozzájárul.
Minél gyorsabban, tempósabban gyalogolunk, annál kedvezőbb lesz a hatás. Pei Qin és munkatársainak nagy-britanniai kutatása nemrégiben igazolta, hogy a szívritmuszavarok előfordulásának kockázata 35 százalékkal jobban csökken azoknál, akik gyorsabban sétálnak, szemben a lassan lépkedőkkel.2 De a legfontosabb, hogy vegyük a fáradtságot és mozduljunk ki!
Ha valaki cukorbetegségben és egyúttal szív- és érrendszeri betegségben is szenved, ahogy az Európai Kardiológiai Társaság 2023-as irányelve3 is megfogalmazza, valóban „minden lépés számít”.
Irodalomjegyzék
- A Nemzeti Szívinfarktus Regiszter összekapcsolása a KSH halálozási és a NAV adó- és járulékbevallási adatbázisával. Központi Statisztikai Hivatal [Internet]. 2024. 12. 19. (megtekintve: 2025. 07. 02.) https://www.ksh.hu/s/kiserleti-statisztika/kiadvanyok/a-nemzeti-szivinfarktus-regiszter-osszekapcsolasa-a-KSH-halalozasi-es-a-nav-ado-es-jarulekbevallasi-adatbazisaval
- Qin P, Ho FK, Celis-Morales CA, et al.: Association of self-reported and accelerometer-based walking pace with incident cardiac arrhythmias: a prospective cohort study using UK Biobank. Heart 15 April 2025. [Epub ahead of print] doi:10.1136/heartjnl-2024-325004
- Marx N, Federici M, Schütt K, et al.: 2023 ESC Guidelines for the management of cardiovascular disease in patients with diabetes: Developed by the task force on the management of cardiovascular disease in patients with diabetes of the European Society of Cardiology (ESC). Eur Heart J 2023; 44(39): 4043-4140. doi:10.1093/eurheartj/ehad192
A cikk a Bayer Hungária Kft. megbízásából készült.
PP-AP_ASA-HU-0015-1 2025.05.16.
Forrás: Magyar Diabetes Társaság