Nyáron kevesebbet, és nyugtalanabbul alszunk

0

A meleg évszak befolyásolja az alvókánkat, a szélsőséges meleg azonban kifejezetten nehezíti az alvást. 

Minél tovább érzékeljük a fényt, a szabályozó belső “óránk” annál tovább jelzi, hogy még nem érkezett el az alvás ideje. Amint azonban sötétedik, a melatonin, az alvásunkért “felelős” hormonok jelzik: aludni kell. Ez akkor is így van, ha mesterséges eszközökkel, a világítással igyekszünk az ébrenlét óráit meghosszabbítani.

Nyáron a melatonin szekréciójának ideje rövidebb, mint télen, ez az egyik oka, hogy nyáron korábban ébredünk, és kevesebbet alszunk.

Ez csökkentheti a nappali fittséget, növelheti a fáradtságot, amelyhez a magasabb hőmérséklet is hozzájárul. Éjszaka gyakrabban felébredünk, az alvásunk töredezetté válhat. Mindezek mellett a korábbi időszakhoz képest a megnövekedett társasági élet, vagyis a mindennapi közösségi együttlétek intenzívebbé válásának is szerepe van abban, hogy kevesebbet, és nyugtalanabbul alszunk, mint a korábbi hónapokban.

A megfelelő alváshigiénés szabályok, mindenekelőtt a lefekvési és ébredési idő következetes betartásával, az alvás körülmények gondos kialakításával, és a napi pszichés terhek csökkentésével mi magunk is sokat tehetünk a jó alvásunkért – hangsúlyozta G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.

Forrás: Magyar Alvás Szövetség

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com