MR-szimulátor segíti a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikájának betegeit

0

Magyarországon elsőként MR-szimulátor segíti a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikájának betegeit, hogy a tervezett diagnosztikus vizsgálatok előtt játékos körülmények között ismerkedhessenek a készülékkel. Általa a gyerekek altatás nélkül is nyugodtan, várhatóan mozdulatlanul fekszenek majd a vizsgálatkor. A szimulátort május 7-én adták át a pécsi Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központban. A készülék méretében szinte teljesen azonos a valódival, a fény- és hanghatásokat is hűen szimulálja – írja az univpecs.com.

Az írás idézi dr. Vojcek Ágnest, a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika onkohaematológiai osztályvezető-helyettes orvosát, aki elmondta, hogy a gyermekonkológiában az egyik legfontosabb diagnosztikai eszköz az MR, ami ionizáló sugárzás nélkül ad részletes, pontos képet a daganatokról. Egy beteg gyermek a diagnózistól az utánkövetés végéig általában 10-15, de akár 25-30 MR-vizsgálaton is részt vehet, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy ezt altatásban, szorongással tölti, vagy tudja, hogy mi vár rá.

Dr. Ottóffy Gábora klinika onkohaematológiai osztályvezetője hangsúlyozta, hogy az altatás miatt hosszabb ideig tart a képalkotás, és sokan várnak a vizsgálatra. A külföldi tapasztalatok alapján a jól felkészített gyerekek esetében 60 százalékkal is csökkenthető az altatások száma. Hozzátette, hogy a most átadott MR-szimulátort prototípusként egy kővágószőlősi gépgyártó készítette el, alig pár hónap alatt.

Mint az írásból kiderül, a gyerekek a pszichológus segítségével nemcsak megismerhetik az eszközt, hanem önnyugtató relaxációs technikákat is elsajátíthatnak a Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központban.

A Tölösi Péter Alapítvány több mint 35 éve dolgozik együtt a PTE Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájával azért, hogy a leukémiás, daganatos betegséggel kezelt és az utógondozott gyerekek gyógyítási körülményeit fejlessze, rehabilitációjukat támogassa.

Dr. Decsi Tamás professzor, a klinika igazgatója kiemelte, hogy ennek az eszköznek a használatát eddig csak a leggazdagabb külföldi klinikák engedhették meg maguknak, ám az alapítvány jóvoltából most ők is hozzájuthattak.

A szimulátor további előnye, hogy nem csupán az MR-vizsgálatokra, hanem a gyermekonkológiában szintén gyakran használt sugárterápiás kezelésre is felkészíthetők vele a gyerekek – olvasható az univpecs.com összefoglalójában.

Forrás: Pécsi Tudományegyetem 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com