Életmóddal a magasvérnyomás ellen

0

Az egészséges életmód késleltetheti a magasvérnyomás kialakulását. A rendszeres életmódbeli változtatások csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Bizonyos esetekben a gyógyszeres kezelés elhalasztható – írja a Magyar Kardiológusok Társasága. 

A legfrissebb, 2024-es és 2025-ös szakmai összefoglalók szerint az életmódbeli változtatások önmagukban is segíthetnek a vérnyomás csökkentésében, így megelőzve a szív- és érrendszeri betegségeket, például a szívinfarktust vagy a stroke-ot. Enyhébb, 1-es fokú hipertónia esetén akár el is halasztható a gyógyszeres kezelés, ha tartósan életmódváltás történik. Ezért érdemes minden orvosi viziten szóba hozni a lehetőségeket és célokat.

A heti alkoholbevitel ne haladja meg a 14 egységet, ami férfiak és nők esetében is irányadó. Egy egység egy kis pohár bornak vagy egy kis sörnek felel meg. A mértékletes alkoholfogyasztás várhatóan 4 higanymilliméterrel csökkenti a szisztolés, és 2,5 higanymilliméterrel a diasztolés vérnyomásértéket.

A mérsékelt kávéfogyasztás nem növeli a magasvérnyomás kialakulásának kockázatát, sőt, akár csökkentheti is azt. A tea és a szív- és érrendszeri betegségek kapcsolata még nem egyértelmű, de egyes kutatások kedvező hatásokat mutattak ki. Az energiaitalok viszont magas koffein- és taurin (aminosav-származék) tartalmuk miatt emelhetik a vérnyomást, különösen fiataloknál okozhatnak problémát.

A DASH-diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) a magasvérnyomás csökkentését támogató étrend, amely sok gyümölcsöt, zöldséget, alacsony zsírtartalmú tejterméket, és kevés sót, illetve telített zsírt tartalmaz. Ezzel az étrenddel akár 11 higanymilliméteres szisztolés és 5,5 higanymilliméteres diasztolés vérnyomáscsökkentés érhető el.

Már 5 kilogramm fogyás is érezhetően csökkentheti a vérnyomást túlsúly vagy elhízás esetén. A várható csökkenés 4,4 higanymilliméter szisztolés, illetve 3,6 higanymilliméter diasztolés érték lehet, ami hosszú távon mérsékli a szív- és érrendszeri kockázatot is.

Hetente legalább 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc intenzív aerob mozgás ajánlott. A mozgásnapokat érdemes 4-5 napra elosztani, és a hosszan tartó ülőidőt csökkenteni. Kiegészítésként heti legalább két alkalommal izomerősítő gyakorlat is javasolt. A rendszeres mozgás akár 7,5 higanymilliméterrel csökkentheti a szisztolés, és 4,5 higanymilliméterrel a diasztolés vérnyomásértéket, ami a gyógyszeres kezelések hatásával is összemérhető.

A megfelelő káliumbevitel természetes módon segíthet a vérnyomás csökkentésében és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának mérséklésében. A javasolt napi bevitel 3,5–5 gramm, ami megtalálható például banánban, paradicsomlében, spenótban, krumpliban, tojásban és lazacban. Bizonyos állapotokban, például veseelégtelenség vagy szívelégtelenség esetén egyéni mérlegelés szükséges.

A várható vérnyomáscsökkenés 3,5 higanymilliméter szisztolés és 2 higanymilliméter diasztolés érték lehet.

A napi sóbevitel legfeljebb 6 gramm legyen, ami körülbelül 2,4 gramm nátriumnak felel meg. Már napi 2,5 gramm só csökkentése is akár 20 százalékkal csökkentheti a szív- és érrendszeri események kockázatát. Érdemes kerülni a pezsgő tabletták (pl. oldható paracetamol) magas nátriumtartalmát, mivel ezek emelhetik a vérnyomást. A sóbevitel csökkentése akár 5,4 higanymilliméter szisztolés és 2,8 higanymilliméter diasztolés vérnyomáscsökkentést eredményezhet.

A dohányzásról való leszokás a legnagyobb nyereség a szív- és érrendszeri egészség szempontjából. Az e-cigaretta vérnyomásra gyakorolt hatása még nem teljesen ismert, de a jelenlegi adatok inkább emelkedést mutatnak. A dohányzás elhagyása átlagosan 5 higanymilliméter szisztolés és 3,1 higanymilliméter diasztolés csökkenést hozhat.

A gyógyszeres kezelések átlagosan 12,5–15,5 higanymilliméterrel csökkentik a szisztolés vérnyomást, azonban két vagy több életmódbeli változtatás kombinálása akár hasonló eredményt is elérhet. A rendszeres, kisebb életmódbeli változtatások hosszú távon csökkenthetik a magasvérnyomás kialakulásának esélyét és mérséklik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, így érdemes már ma lépni az egészséged érdekében.

A Medscape UK és Dr. Kevin Fernando által összeállított friss irányelvi összefoglaló (2025) kiemeli, hogy az egészséges életmód megelőzheti vagy késleltetheti a hipertónia kialakulását, csökkentheti a későbbi szív-érrendszeri kockázatot, és elhalaszthatja a gyógyszeres kezelés szükségességét 1-es fokú hipertónia esetén. Ezért az életmódbeli beavatkozásokat első vonalbeli terápiaként kell kezelni, és minden betegkontaktus során javasolt megvitatni.

Röviden  tehát:

1. Az egészséges életmód csökkentheti a magasvérnyomás kialakulásának esélyét.

2. Már kisebb változtatások is javíthatják a szív- és érrendszeri egészséget.

3. A mértékletes alkoholfogyasztás mérsékelheti a vérnyomást.

4. A kávé nem emeli a vérnyomást, de az energiaitalok igen.

5. A DASH-diéta sok zöldséggel és kevés sóval segít a vérnyomáscsökkentésben.

6. Már 5 kg fogyás is érezhető javulást hozhat.

7. Heti 150 perc mozgás gyógyszerhez hasonló hatást adhat.

8. A káliumban gazdag ételek támogatják a vérnyomás csökkentését.

9. A sóbevitel csökkentése jelentősen mérsékelheti a szív- és érrendszeri kockázatot.

10. A dohányzásról való leszokás a legnagyobb nyereség a szív számára.

Forrás: Magyar Kardiológusok Társasága 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com