A paradicsomfogyasztás jelentős szerepet játszhat az emelkedett vérnyomás megelőzésében és kezelésében. Kutatások szerint a paradicsom fogyasztása mindkét vérnyomásérték javulásával jár azoknál, akik a hypertonia 1. fokozatában vannak, tehát akiknek enyhén emelkedett a vérnyomásuk. Az is világosan látszódik, hogy nagyobb mennyiségű paradicsom fogyasztása már a magas vérnyomás kialakulásának is csökkenti kockázatát – írja a Magyar Kardiológusok Társasága.
Azért foglalkozik olyan sok kutatás a magas vérnyomással, mert ez egyre komolyabb probléma világszerte. Tudjuk, hogy az egészséges életmód és a gyümölcsökben, zöldségekben gazdag étrend segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A paradicsom az egyik legnépszerűbb és legelérhetőbb zöldség, amely fontos eleme például (az egyébként szívvédő hatásáról ismert) mediterrán diétának. A Magyar Kardiológusok Társasága szemlézte azt a kutatást, amely számszerűsíti, hogy a paradicsom fogyasztása mennyire hasznos ebből a szempontból az idősebb, magas rizikó-faktorú embereknél.
A vizsgálatot a PREDIMED (Prevenció mediterrán diétával) kutatás keretein belül végezték. Ebben a hároméves, előremutató (jövőbe tekintő) hosszú távú vizsgálatban 7056 idős felnőtt vett részt, akik közül 83,5%-nak már volt magas vérnyomása.
A napi paradicsomfogyasztást kérdőívek segítségével mérték, és négy csoportba sorolták.
- Legalacsonyabb (<44 g) 2-4 koktélparadicsom
- Közepes (44-82 g): 3-8 koktélparadicsom
- Közepesen nagy (82-110 g): 5-11 koktélparadicsom
- Legnagyobb (>110 g): legalább 6, de valószínűleg inkább 7 vagy több koktélparadicsom
Ezt a bogyótermést Magyarországon elsősorban zöldségként használjunk fel. Kezdetben dísznövény volt, ám (szerencsére) az utóbbi 70–80 esztendőben egyre jelentősebb helyet foglal el a hazai táplálkozásban. Előbb csupán ételízesítésre és sűrített, konzervált állapotban használták, az I. világháborút után kezdték nyersen, salátának is fogyasztani.
Az I. fokú (tehát mérsékelt) hipertóniás résztvevőknél már a közepes paradicsomfogyasztás is jelentős vérnyomáscsökkenést eredményezett. A legnagyobb csökkenést természetesen azoknál mérték, akik a legtöbb paradicsomot fogyasztották (>110 g/nap).
További metaanalízisek (több tanulmány eredményeinek összegzése) megerősítették, hogy a paradicsom, paradicsomkivonat vagy likopin (a paradicsomban található antioxidáns) fogyasztása jelentősen csökkenti mind a szisztolés, mind a diasztolés vérnyomást hipertóniás betegeknél.
A paradicsom fogyasztása javasolt a szív- és érrendszeri egészség megőrzése érdekében, különösen a magas vérnyomás kockázatának csökkentésére. Az étrend módosítása kulcsfontosságú a magas vérnyomás kezelésében, és a paradicsom, sűrített vagy szárított paradicsom, paradicsomlé fontos része lehet egy ilyen étrendnek.
Forrás: MKT