A Healo Health egy fejlesztés alatt álló alkalmazáskoncepció, amelynek célja, hogy személyre szabott, mindennapos segítséget és támogató közösséget biztosítson daganatos betegek számára. A projekt a Hungarian Startup University Program (HSUP) 2024/25-ös évadának legjobb innovációi között szerepelt. Az ötletgazda, Egri Dóra idén végzett az ELTE PPK pszichológia alapszakán – interjúnkban őt kérdeztük arról, milyen a hatékony rákedukáció, mik egy startup fejlesztésének a nehézségei, és mit adott neki a HSUP.
Mi motivált arra, hogy jelentkezz a HSUP-ra?
A jelentkezés gondolata nagyjából egy éve fogalmazódott meg bennem, amikor elkezdtem utánanézni, milyen innovációs lehetőségek léteznek. Akkoriban belefutottam néhány rendezvénybe, amiket korábbi HSUP-os hallgatók tartottak, és annyira inspirálónak találtam a programot, hogy elhatároztam: ha ősszel újraindul, mindenképp jelentkezem. Emellett több olyan kutatási projektben is részt vettem, ahol valamilyen újítást próbáltunk bevezetni, és ezek során gyakran gondolkodtam azon, hogyan lehetne az eredményeket a gyakorlatban is hasznosítani. Annak reményében jelentkeztem a HSUP-ra, hogy itt megtanulhatom, hogyan lehet egy ötletből a való életben is működőképes megoldást létrehozni.
A program keretében a daganatos betegeket segítő Healo Health projekten dolgozol Saad Eyaddal és Yildirim Mustafával, Menyhárt Lia mentorálásában. Mesélsz egy kicsit erről?
Egy olyan applikáció fejlesztésén dolgozunk, aminek három alappillére van. Az első az, hogy a betegeknek napi szinten nyújtunk személyre szabott segítséget. A második egy úgynevezett betegút, amelynek köszönhetően a páciens lépésről lépésre átláthatja, hogy milyen kezelések várnak rá, mik a legfontosabb tudnivalók az ellátásával kapcsolatban. A harmadik pedig egy sorstársi közösség, ahol olyan embereknek lehet feltenni kérdéseket, akik szintén átestek daganatos betegségen, illetve részt vettek egy tréningen, így megbízható segítséget tudnak nyújtani. Az orvosokkal folytatott beszélgetések során többen is kiemelték, hogy bár a szakemberek nagy tudással rendelkeznek, a legnagyobb segítséget gyakran azok a betegek nyújtják, akik saját tapasztalataik révén valódi együttérzést tudnak adni. Jelenleg is léteznek kisebb sorstársi kezdeményezések, de ezek leginkább a Facebookon zajlanak, ami nem kifejezetten erre a célra lett kialakítva, és biztonsági szempontból is aggályos lehet. A mi célunk az, hogy egy olyan biztonságos, támogató közeget hozzunk létre, ahol
a betegek egymásra találhatnak és hiteles, tapasztalati alapú segítséget kaphatnak.
Az applikációba mesterséges intelligenciát, különösen gépi tanulást (machine learning) integrálunk, hogy a felhasználók személyre szabott, releváns egészségügyi információkat kapjanak – hasonlóan ahhoz, ahogy a közösségi média platformok tartalmat ajánlanak. A piackutatásaink alapján sok beteg túlzott mennyiségű, gyakran megbízhatatlan információt olvas, ami szorongáskeltő lehet. A Healo Health célja, hogy biztonságos, orvosilag ellenőrzött tudásanyagot nyújtson, anélkül, hogy a felhasználók elárasztva éreznék magukat. Emellett szeretnénk felhívni a figyelmet kevéssé ismert lehetőségekre, mint például a pszichoonkológiai támogatásra vagy a leszázalékolásra.
Fontos, hogy a Healo Health nem helyettesíti az orvost, ez inkább egy kiegészítő szolgáltatás. Egy ideális világban mindezeket az információkat az onkológus adja át a betegeknek, vagy javasolja egy támogató alkalmazás igénybevételét. Vannak olyan országok – például Németország –, ahol az orvosok fel tudják írni a Healo-hoz hasonló applikációk használatát, és így az egészségbiztosítás fedezi a költségeket a betegek számára. Ennek a bevezetése természetesen hosszú folyamat, de nekünk jelenleg is az a célunk, hogy ingyenes legyen az applikáció. Ha pedig valaki megengedheti magának, előfizethet a prémium változatra: így mi is bevételhez jutunk, és ezáltal több emberhez juttathatjuk el az alkalmazást.
Mik a Healo Health előnyei más rákedukációs felületekkel szemben?
A legáltalánosabb probléma a rákedukációs felületekkel, hogy nem személyre szabottak. Mi egy olyan felületet szerettünk volna létrehozni, ahol számít az, hogy a betegek milyen élethelyzetben vannak, mik az igényeik és a preferenciáik. Tehát mást lát egy frissen végzett egyetemista és mást egy nagyon idős ember, akinek elsősorban palliatív kezelésre van szüksége. Amire még nagyon odafigyelünk, az az, hogy ne válasszuk szét a diszciplínákat: a pszichológiára, a dietetikára és a gyógytornára sem külön-külön, hanem egy átfogó kép egy-egy részeként tekintünk, és igyekszünk felhívni a figyelmet ezeknek a területeknek az összefüggéseire.