UNICEF mentális egészség térkép – Minden szülőnek fontos nyáron is!

0

UNICEF mentális egészség térkép egy interaktív eszköz, amely a gyermekek és fiatalok mentális egészségi helyzetét és a hozzáférhető támogatási rendszereket mutatja be. A térkép célja, hogy átláthatóvá tegye a mentális egészségügyi szolgáltatások elérhetőségét.

Az UNICEF Mentál térkép fontos eszköz a gyermekek mentális jólétének előmozdításához és a globális egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentéséhez. Minden szülőnek fontos nyáron is!

A nyár a lazítás időszaka, ám a gyermekek lelki állapota ilyenkor sem hagyható figyelmen kívül. Az UNICEF Magyarország interaktív mentális egészség térképe segíti a szülőket abban, hogy szükség esetén gyorsan megtalálják a megfelelő ellátási helyet gyermekük számára – legyen szó gyermekpszichiátria, pedagógiai szakszolgálat, vagy család- és gyermekjóléti központ elérhetőségéről.

Miért fontos ez a nyári időszakban is?

  • Változás az életben – a tanév vége, a közösség nélküli nyári szünet, a szabadtéri programok közben fellépő stressz és párkapcsolati nehézségek a balatoni nyaralás, nagyszülőknél töltött idő nem ritkán kiválthatnak érzelmi túlterhelést, szorongást vagy bizonytalanságot.
  • Nyár végeztével Iskolakezdés (újra) Az első osztályba lépésnél különösen nagy változás zajlik: új szabályok, napirend, közösség, ami az egész családot próbára teszi. A szülők szorongása is természetes, mivel meg kell bízniuk a pedagógusokban, és a nehézségek kezelése közös feladat – érdemes korán tájékozódni és felkészülni Kamaszoknál gyakori a teljesítményszorongás, szociális nyomás, szerelemmel kapcsolatos érzések vagy akár bullying (kortársbántalmazás).
  • Korai észlelés – időben reagálás – a nyár lehetőséget adhat arra a szülők és a család számára, hogy jobban figyeljenek gyerekük hangulatára, viselkedésének változásaira – és ha szükséges. Ilyenkor a szülők szerepe az érzelmek megértése, reális elvárások felállítása.

Az UNICEF Magyarország mentális térképére akkor lehet valóban szükség, amikor a gyermek vagy serdülő mentális egészsége veszélybe kerül, és a család nem tudja, hogy hol található megfelelő segítség.

Mit tartalmaz a térkép?

  • Állami pszichológiai és gyermekpszichiátriai szolgáltatások országos listája.
  • Szűrés régió és probléma szerint (pl. szorongás, pánik, viselkedészavar).
  • Intézmények elérhetősége, nyitvatartása.
  • Emellett a térképen nem szereplő, de súlyos esetben elérhető lelki segélyszolgálatokat is ajánlja (pl. Kék Vonal, 116-111; LESZ, 116-123)

Szülői tudatosság nyáron

  • A nyári szünet során kevesebb szakmai kontroll van – nincs iskola, iskolapszichológus –, így minden szülő felelőssége, hogy aktívan figyeljen:
  • Figyeld a jeleket! Visszahúzódás, rossz hangulat, alvászavar, étvágyváltozás jelezheti a lelki nehézséget.
  • Ne késlekedj a segítségkéréssel! A térkép használatával egy gombnyomással megtalálható a legközelebbi segítség – akár azonnali akár hosszabb távú támogatásra van szükség.
  • Tartsd kéznél a lelki segélyvonalakat! 116-111 (Kék-Vonal) és 116-123 (LESZ) egész nyáron hívható anonim segélyként, sos116123@gmail.com (válaszlevél 72 órán belül).

Az UNICEF lelki egészség mentális térképe nyáron is kulcsfontosságú eszköz, hogy egy életkorban, élethelyzetben feszült gyermek gyorsan, könnyedén és pontosan kaphasson szakmai segítséget. A szülői tudatosság és a rendelkezésre álló ellátási források összekapcsolása hozzájárul ahhoz, hogy a vakáció valóban nyugalmas és lelki egészséget támogató legyen – minden gyerek számára.

Forrás: egeszseg.hu

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com