A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikája az ország bármely pontjáról fogad olyan betegeket, akiknél szóba jöhet ez a terápiás megoldás!
Sikeresen megtörténtek az első, egyedi méltányosággal finanszírozott új típusú izotópos kezelések (Lu-177-PSMA radioligand terápia) a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikájának Nukleáris Medicina Tanszékén. Az Urológiai Klinikával együttműködésben végzett célzott izotópterápiás eljárás az áttétes prosztatarák kezelésére szolgál.
Csont-, nyirokcsomó és egyéb belszervi metasztatikus, ún. kasztrációrezisztens prosztatarákban szenvedő betegek kaphatják meg egyedi méltányosságal a Magyarországon idén február óta elérhető radioligand terápiás kezelést, amely során radioaktív izotópokat használnak a daganatos sejtek elpusztítására. A Nukleáris Medicina Tanszéken első alkalommal júniusban kapta meg a kezelését egy beteg – tájékoztatott dr. Bús Katalin klinikai szakorvos. A kezelés egyetlen intravénás injekció beadásából áll. Ezt követően 2,5-3 órás megfigyelési idő szükséges, amely alatt 1-1,5 liter folyadékot kell elfogyasztani, hogy a felesleges radioaktív anyag a vizelettel távozni tudjon a szervezetből. A megfigyelési idő és a felvételek elkészítése után a beteg hazabocsátható.
Az új eljárás (Lu-177-PSMA radioligand terápia) során alkalmazott hatóanyag, a lutécium-177 vipivotid tetraxetán egy terápiás célú radioaktív gyógyszer, amely a prosztataspecifikus-membránantigén révén a prosztatarákos sejtekhez kötődik, és DNS-károsodást okozó terápiás célú sugárzást juttat a célzott sejtekbe, ami azok elhalásához vezethet. Az izotóp a testszerte szóródott áttétes daganatos sejteket is eléri, ennek is köszönhető a hatékonysága – tette hozzá a szakorvos.
A nemzetközi szakirodalom javaslata alapján egy kezelési ciklusban legfeljebb hat injekciót kaphat egy beteg, ám a kutatási adatok szerint négy injekció már kellően hatékony lehet – mondta el a doktornő. Magyarországon négy injekciót támogat a társadalombiztosítás egyedi méltányossági kérelemmel. Amennyiben kedvezően hat a terápia a beteg állapotára, újabb kérelemmel két további injekció beadására van mód.
A Nukleáris Medicina Tanszéken júliusban két további beteg kapta meg az első dózis izotópot, és további betegek kérelmei vannak elbírálás alatt. Dr. Bús Katalin hangsúlyozta, hogy ez a kezelési mód a kemoterápiához képest sokkal kevésbé megterhelő a szervezet számára, azaz kevesebb kellemetlen mellékhatással jár.
Csontáttéttel rendelkező prosztatadaganatos betegek izotópos kezelését már évek óta végzik az Urológiai Klinikával együttműködésben. Újdonság, hogy immár nyirokcsomó és egyéb szervi áttétes betegeket is tudnak kezelésben részesíteni.
A multidiszciplináris módszernél a nukleáris medicina szakorvosok és szakasszisztensek, az uroonkológusok és a fizikusok szerepe egyaránt fontos – hangsúlyozta dr. Bús Katalin. Hozzátette, hogy a Nukleáris Medicina Tanszék tíz munkatársa vett részt külföldi tanulmányúton 2024-ben, hogy elsajátítsák a terápia alkalmazásához szükséges szaktudást.
Magyarországon évente 4800 új prosztatarákos beteget diagnosztizálnak, és 1500 ember halálát okozza ez a betegség. Sajnos az esetek 20-25 százalékában úgy fedezik fel a kórképet, hogy már áttét is kialakult – ismertette dr. Szalontai János, az Urológiai Klinika szakorvosa. Mint hangsúlyozta: az új kezelés metasztatikus kasztrációrezisztens prosztatarák esetén jelent egy további terápiás lehetőséget azon betegek számára, akik korábban már részesültek új típusú antiandrogén kezelésben és kemoterápiában, ám ezek nem vezettek eredményre. Feltétel még, hogy a prosztatarák esetében alkalmazott PSMA PET-CT-n pozitív léziók legyenek, vagyis látszódjanak az áttétek – tette hozzá.
A nemzetközi szakirodalom szerint a kezelés a teljes túlélést és a progressziómentes túlélést tekintve is kedvező kilátásokat biztosít, és javulhat az életminőség – mutatott rá dr. Szalontai János, aki az ezen betegcsoportba tartozó pácienseknek azt javasolja, konzultáljanak a kezelőorvosukkal az egyedi méltányossági kérelem beadása kapcsán.
Forrás: Semmelweis Egyetem