Hollandia várhatóan jelentős demográfiai átalakuláson megy keresztül az elkövetkező évtizedekben, a 85 éves és annál idősebbek száma várhatóan több mint kétszeresére nő, és egyre több lesz az egyszemélyes háztartások száma – közölte a holland kormány környezetvédelmi tanácsadó testülete, a PBL tanulmányát ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál.
A tanulmány szerint magas gazdasági növekedés esetén Hollandia lakossága a jelenlegi mintegy 17,9 millióról 21,9 millióra emelkedhet 2060-ra, miközben a 85 éves és annál idősebbek száma a jelenlegi körülbelül 450 ezerről várhatóan legalább 1,1 millióra nő 35 éven belül.
Az idősek nemcsak a lakosság nagyobb részét fogják kitenni, hanem átlagéletkoruk is emelkedni fog. Ez várhatóan jelentősen megnöveli majd az egészségügyi szolgáltatások iránti keresletet – emelték ki.
Az egyszemélyes háztartások számát is várhatóan meredek növekedés jellemzi majd: számuk a 2024-es 3,4 millióról 2060-ra mintegy 5,1 millióra emelkedhet. A növekedést nagyrészt az idősödő egyedül élők egyre magasabb életkora, valamint a tanulmányi és munkavállalási célból érkezett, egyedülálló bevándorlók viszonylag magas aránya okozza – írták.
Az egyszemélyes háztartások száma szorosan összefügg a gazdasági körülményekkel – jegyezték meg. A magasabb gazdasági növekedéssel az emberek könnyebben megengedhetik maguknak az egyedül élést, és a fiatalok nagyobb valószínűséggel költöznek el korábban szüleiktől, mint alacsonyabb gazdasági növekedés mellett – áll a tanulmányban.
Alacsony gazdasági növekedés esetén a holland lakosság száma 2060-ban legfeljebb a 18,2 milliót fogja elérni, noha – mint írták – az elkövetkező évtizedekben minden forgatókönyv szerint az egyszemélyes háztartások száma növekedni, a népesség elöregedése pedig folytatódni fog.
A PBL a tanulmány szerint arra számít, ha az éghajlatváltozás felgyorsul, akkor a kockázatok, a védekezés költségei és az alkalmazkodási kihívások 2050-ig növekedni fognak. Az éghajlatváltozással kapcsolatos költségek elsősorban a tengerszint-emelkedés, a hőhullámok, az erdőtüzek és a kiszámíthatatlan esőzések elleni védintézkedések miatt emelkednek majd.
Megjegyezték azt is, hogy a városi területeken a tömegközlekedési eszközök használata, míg a városokon kívül a gépkocsihasználat várhatóan növekedni fog. Ez utóbbi a közúti halálesetek és a súlyos balesetek számának növekedésével jár majd az elöregedő népesség és a kerékpárosok arányának növekedése miatt – tették hozzá.
Forrás: MTI