Egy finn vizsgálat szerint peri- és posztmenopauzális nőknél kapcsolat mutatható ki a testzsírszázalék és a medencefenék-rendellenességek tüneteinek gyakorisága között – olvashazó az Orvostovábbképző Szemle írásában.
A Menopause folyóiratban június 3-án jelent meg a University of Jyväskylä kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint a test zsírszázaléka összefüggésbe hozható a középkorú nők medencefenék-rendellenességeinek tüneteivel: a magasabb testzsír-arány növeli a stressz okozta vizeletinkontinencia kockázatát. Az inkontinenciával asszociálható kockázati tényezők között szerepel a derék területén és a zsigeri szervek körüli zsírtömeg, valamint a nagyobb derékbőség és testtömeg-index is.
A medencefenék-rendellenességek előfordulásának aránya emelkedést mutat nők körében a menopauza közeledtével. Az ösztrogénhiány, a szövetek természetes öregedése, a reproduktív előzmények és a hasüregi nyomást növelő tényezők a medencefenék szerkezeti és funkcionális károsodásához vezethetnek. Ezenkívül az életmódbeli döntések, például az étkezési szokások és a fizikai aktivitás is hatással lehetnek a medencefenék rendellenességeinek mechanizmusaira. A testzsír-arány részben visszatükrözi a fenti életmódbeli döntéseket, ezért olyan módosítható tényezőnek tekinthető, amely segíthet a nők medencefenék-rendellenességeinek csökkentésében, enyhítésében.
Tanulmányunk célja az volt, hogy egy négy éves utánkövetéses vizsgálat során feltárjuk, hogyan kapcsolódik a testkompozíció – amelyet pontos módszerekkel mértünk – a tünetekhez. Az általunk vizsgált rendellenességek a stressz okozta vizeletinkontinencia, a sürgős vizeletinkontinencia, a székletinkontinencia és a medencei szervek süllyedése voltak.”
A vizsgálat kezdetén a résztvevő nők több mint fele szenvedett valamilyen medencefenék-rendellenesség tünetétől. A leggyakoribbak a stressz okozta vizeletinkontinencia tünetei voltak.
Az eredmények azt mutatták, hogy a teljes zsírmennyiség, az android és a gynoid, azaz a férfiakra és a nőkre jellemző zsír mennyisége, a törzs zsírmennyisége, valamint a zsigeri zsírtömeg összefüggésbe hozható a stressz okozta vizeletinkontinencia tüneteivel. Hasonlóképpen, a nagyobb testtömeg-index és derékbőség is asszociációt mutatott a stressz okozta vizeletinkontinencia tüneteivel – írja a lap.
Forrás. otszonline.hu