Az elhízás egy komplex, krónikus betegség, amelyben a megnövekedett testzsírtartalom hosszútávon károsíthatja az egészséget, növeli a kockázatot szövődmények kialakulására és csökkentheti az életminőséget, s a várható élettartamot.
Szerzők: Dr Erhardt Éva, Prof. Dr. Molnár Dénes, PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika
A gyermekkori elhízás több mint 90 %-a elsődleges (egyszerű), azaz a konkrét ok nem ismert, de egy megelőzhető állapot, amit leginkább a táplálkozás és a fizikai aktivitás harmonikus összhangjával lehet legeredményesebben megvalósítani, de egyéb tényezők is szerepet játszanak a megelőzésében. Az alapellátás szempontjából a legfontosabb az obezitás primer prevenciója, aminek azonban már a várandósság előtt és alatt el kell kezdődnie, azaz fontos a terhesség alatti egészséges étrend betartása, a megfelelő testsúly gyarapodás, megszületést követően az anyatejes táplálás elősegítése, a helyes csecsemőtáplálás kialakítása, a rendszeres fizikai aktivitás, a mozgásban gazdag életmód elérése és a szülők edukációja. Szekunder prevencióban az elhízás korai felismerése és a rizikótényezők felmérése a cél. A tercier prevenció már leginkább a szakellátás feladata, a megfelelő kezeléssel, gondozással, a szövődmények szűrése és kezelése.
Magyarországon az elmúlt 10 évben a gyermekkori elhízás előfordulási gyakoriságot sikerült stabilizálni, a tendencia megfordítása azonban még nem észlelhető.
A stabilizálásban fontos szerepet játszanak az elmúlt évtized jelentős kormányintézkedései, úgy mint pl. a napi testnevelés órák bevezetése, az ingyenes gyümölcsprogramok, az élelmiszerekben levő transzzsírsavak mennyiségének korlátozása és a közétkeztetésben történt változtatások. Mindezek a rendeletek hasznosak, de hatékony betartásuk nem feltétlenül működik, valamint sokszor a keretfeltételek sem adottak. Ráadásul további számos szempont van, aminek figyelembevétele ill. megvalósítása mindenképpen javíthatná a gyermekkori elhízás megelőzését, melyhez a következő javaslatok tehetők, a teljesség igénye nélkül. A háziorvosi praxis közösségek több helyen létrejöttek, de általában hiányoznak fontos szakemberek (dietetikus, mozgásterapeuta, pszichológus), akik a családokban tevőlegesen részt tudnának venni az elhízás megelőzésében.
Az országban már eddig is számos megelőző és kezelési program indult, pár évig működött, de ezen programok országos hatása korlátozott volt, ezért fontos lenne átfogó, folyamatos prevenciós programok elindítása, az alapellátás, oktatási intézmények, civil szervezetek és a média bevonásával.
Számos európai országban működnek gyermekkori elhízáscentrumok, melyek létrehozása és hálózatban történő működtetésük Magyarországon is szükségszerű lenne. E centrumok nemcsak diagnosztikai célból lennének fontosak, hanem koordináló szerepet kell betölteniük az egységes, országos ellátás biztosítása érdekében. A másodlagos elhízásformák (monogénes és szindrómákhoz társuló) genetikai vizsgálatai jelenleg igen korlátozottak, ezért ebben mindenképpen előrelépés szükséges. E centrumok feladata lehetne a gyermekkori elhízás prevenciós, kezelési és gondozási irányelveinek kidolgozása, megfelelő szakmai testületek bevonásával. A gyermekkori elhízáscentrumoknak a háziorvosi szolgálatban dolgozó szakemberek folyamatos továbbképzésével is foglalkozni kellene.
A PTE Gyermekgyógyászati Klinikán, több mint negyven éve, van szakellátás az elhízott gyermekeknek. 2015 óta az országban egyedülállóként „Regionális Gyermekprevenciós Központ” működik, aminek fő profilja az elhízás megelőzésének elősegítése, valamint 2016 óta az Európai Elhízástudományi Társaság Akkreditált Központja (EASO COM’s Center). Primer prevenció szempontjából munkacsoportunk rendszeresen részt vesz előadásokkal és játékos foglalkozásokkal iskolai egészségnapokon, táborokban. Rendszeres gondozást végzünk elhízott gyermekeknek és családjaiknak, ahol az orvosi vizsgálat és a szövődmények szűrése, majd kezelése mellett folyamatos dietetikai, mozgásterápiás és alvással kapcsolatos tanácsadásban részesülnek. Mindezek mellett multidiszciplináris kutatómunka is folyik, mint pl. az asszisztált reprodukció transzgenerációs hatásainak (ASTRAGEN kutatás) vizsgálata, epigenetikai változások szerepe az elhízás kialakulásában, a metabolikus szindróma kockázat értékelésének meghatározása és az egészségértés témaköre.
Forrás: Obesitologia Hungarica 2025/23