A krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegek egy része számára a nyár az év egyik legstresszesebb időszaka lehet. Nemcsak a javában dúló az allergiaszezon, hanem a hőmérséklet és a páratartalom emelkedése is COPD-kiújulásokat okozhat – írja az Orvostovábbképző Szemle Online.
A páratartalom jelentős változása a COPD-ben szenvedők tüneteinek súlyosbodásához vezethet. Míg a téli időjárás általában köhögést és váladékképződést vált ki, addig nyáron a COPD-s betegek általában fokozott fáradtságot és légszomjat tapasztalnak. Ennek oka, hogy a párás levegő sűrűbb, és nagyobb koncentrációban tartalmaz vízgőzt, ami viszont megnehezíti a légzést.
Egy 2023-as, 36 beteg körében végzett felmérés szerint a hőmérséklet és a páratartalom, valamint a COPD-s megbetegedések között jelentős összefüggés volt; a magas páratartalom hozzájárult a COPD tüneteinek súlyosbodásához.
Az emelkedő hőmérséklet és a COPD-s betegek fokozott légszomja közötti kapcsolat abból ered, hogy a meleg hőmérséklet miatt a szervezetnek keményebben kell dolgoznia, hogy hűvös maradjon. Például a forró levegő belégzésekor a légutak begyulladhatnak. A tüdő és a szív fokozott terhelése megnehezíti a betegek számára a hatékony légzést. A hőség hozzájárulhat a kiszáradáshoz is, ami gyakran sűríti a nyálkát, így a tüdő légútai nehezebben maradnak tiszták. Emellett sok betegnek van COPD-je és asztmája is, és mindkettőt súlyosbíthatja a levegőben lévő allergének számának növekedése.
Mit tegyünk, ha a hőmérséklet emelkedik
A meleg időjárás okozta tünetsúlyosbodást elkerülendő, a COPD-s betegeknek a nap legmelegebb időszakában a lehető legkevesebb időt töltsék a szabadban. A betegeknek rendszeresen ellenőrizzék a hőindexet – beleértve a páratartalmat és az ózonszintet is -, mielőtt a szabadba merészkednének. Ha a szabadban vannak, kerülni kell az extrém megerőltetést.
Otthonukat tartsák légkondicionáltan, penész- és poratka-mentesen, mivel ezek az allergének tovább irritálhatják a tüdőt és súlyosbíthatják a COPD tüneteit. A légkondicionálás akadályozza a szervezet túlmelegedését, és megakadályozza, hogy a kültéri szennyező anyagok megterheljék a tüdőt.
Bár egyetlen tanulmány sem mutatott bizonyított összefüggést a tünetek javulása és párásítók vagy légtisztítók használata között, használatuk biztosan nem előnytelen, ha képesek javítani a légzést. De rendkívül fontos ezen berendezések rendszeresen tisztítása és karbantartása.
Az is lényeges, hogy a melegebb hónapokban sok vizet igyanak. Minél melegebb van odakint, annál jobban megterheli a hőmérséklet a szervezetet, amely izzadással és folyadékvesztéssel reagál.
Végül a betegeknek ügyelniük kell arra, hogy nyomon kövessék a légúti tüneteiket, és a tüdőgyógyászuk utasításai szerint használják az inhalációs gyógyszereket.
Forrás: otszonline.hu