A mesterséges intelligencia nem fejlődhet önmagáért, olyan módon kell hasznosítani, hogy tömegek számára teremtsen társadalmi és gazdasági értékeket – hangsúlyozta Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója az AI Symposium 2025 elnevezésű konferencia zárórendezvényén szombaton a Várkert Bazárban.
Elmondta, ennek érdekében HUN-REN-en belül létrehoztak egy technológiai transzfer céget, amely hidat építve a tudomány és az üzleti élet között, különös hangsúlyt fektet arra, hogy a kutatás-fejlesztés eredményei az iparban is alkalmazhatóak legyenek. Ez a kezdeményezés megteremti a lehetőséget, hogy a tudományos eredményekből és javaslatokból valódi termékek, szolgáltatások és innovációk szülessenek – mutatott rá Jakab Roland.
Hozzátette, hogy ez az újonnan alapított cégük, a HUNRENTECH küldetése, amelynek teljesítésében partnereik olyan nagy vállalatok mint a Bosch, az Ericsson, a Continental és a Nokia.
Jakab Roland bejelentette, hogy a konferencia részeként stratégiai együttműködési megállapodást írtak alá a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel az akadémiai kutatás, az ipar és a fejlesztés közötti kapcsolatok további erősítése céljából. Ez a partnerség kulcsszerepet játszik majd abban, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése tudományos megalapozottsággal, a fiatalok aktív részvételével történhessen.
Közölte, hogy a pozitív visszajelzésekre és az egyértelmű igényre, hatalmas érdeklődésre reagálva a HUN-REN úgy döntött, hogy ezentúl rendszeresen, évente párbeszédre és eszmecserére hívja a mesterséges intelligencia vezető elméit.
Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke a szimpózium fontos eredményeként említette, hogy konszenzusra jutottak a mesterséges intelligencia fontosságáról, illetve arról, hogy mennyire fontos azt a tudomány számára hasznosíthatóvá tenni.
Bejelentette, hogy ugyanebben a szellemben a HUN-REN néhány hónapon belül, szeptember 17-én, 18-án és 19-én, Budapesten szervez egy egészséges életmóddal kapcsolatos szimpóziumot is.
A rendezvényen felszólalt Luke Ong, a Nanyang Technological University alelnöke is, aki köszönetét fejezte ki a meghívásért, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a szimpóziumon megismert hasonló gondolkodású kollégákkal a jövőben számos sikeres közös projektet valósíthatnak majd meg.
A csütörtöktől szombatig tartó AI Symposium 2025 elnevezésű, háromnapos nemzetközi szimpóziumon a világ mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatóinak elitje találkozott egymással azért, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről tartsanak beszélgetéseket. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében megvalósuló nemzetközi szimpóziumra több mint 50 jelentős kutató érkezett Budapestre.
Forrás: MTI