Programozott sejthalál és demencia

0

Amerikai kutatók szerint az agyban felhalmozódó vas és a mikroglia degenerációja váltja ki a kognitív hanyatlást – írja az Orvostovábbképző Szemle Online.

Az Annals of Neurology folyóiratban szeptember 13-án jelent meg az Oregon Health and Science University (OHSU) kutatóinak cikke, amelyben az Alzheimer-kór kialakulásának egy új aspektusát írják le. Dr. Stephen Back, a kutatás vezetője szerint a vaszkuláris demenciával és az Alzheimer-kórral kapcsolatos vizsgálatok során eddig nem irányult kellő figyelem a sejthalál egyik formájára, a ferroptózisra. A mostani tanulmányban a kutatók halott emberek agyszövetét vizsgálva azt állapították meg, hogy

a sejtekben felhalmozódó vas miatt pusztul el az agy immunválaszában részt vevő sejtek egyik formája, a mikroglia,

melynek degenerációja fontos elősegítő tényezője a kognitív hanyatlás megjelenésének.

A mikroglia olyan őshonos agysejtekből áll, amelyek normális esetben a szervezet immunrendszerének részeként a sejthulladékok eltávolítására szolgálnak, és például az agyi idegrostokat szigetelő, védő mielinhüvelyek sérülésekor takarítják el a visszamaradó törmeléket. A kutatók azonban most azt állapították meg, hogy a vasban gazdag mielintől történő megszabadulás közben a mikroglia lebomlása következik be. Back szerint az eredményekből úgy tűnik, hogy a mikroglia pusztulásának láncolata szerepet játszik az Alzheimer-kór és a vaszkuláris demencia során bekövetkező kognitív hanyatlás progressziójában.

Back elmondta, hogy idővel az akut stroke vagy egyes krónikus betegségek, például magas vérnyomás és cukorbetegség miatt az agyat elérő csökkent véráram és oxigénszint többszöri, ismételt előfordulása járulhat hozzá a kognitív hanyatlás körforgásának beindulásához – írja a lap.

Forrás: otszonline.hu  

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com