Csúcstechnológiájú képalkotó diagnosztikai berendezést helyeztek üzembe Pécsen

0

Átadták a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Orvosi Képalkotó Klinikájának új, a szervek alaki elváltozásai mellett a szövetek anyagcseréjéről is információkat adó úgynevezett PET-CT berendezését a baranyai vármegyeszékhelyen kedden.

Az egyetemnek az eseményen kiosztott sajtóanyagában szerepel, hogy a 470 millió forintos beruházással üzembe helyezett, a képalkotó diagnosztikában csúcstechnológiát képviselő berendezéssel nem csupán az elváltozások pontos helye határozható meg, hanem az is, mennyire aktív, milyen mértékben működik kórosan az adott szövet. E megoldásnak a daganatos betegségek felismerésében, a stádium meghatározásában és a terápia hatékonyságának ellenőrzésében van kiemelt jelentősége, de szerepet kap egyes kardiológiai és neurológiai kórképek kivizsgálásában is.

Kiemelték, az újgenerációs PET-CT egyik legfontosabb előnye, hogy a korábbi készülékhez képest akár háromszor-négyszer gyorsabb vizsgálatot tesz lehetővé, növelve a betegellátási kapacitást és csökkentve különösen az idős, fájdalommal küzdő vagy legyengült állapotú betegek terhelését.

A készülék ezen kívül kiemelkedő képminőséget biztosít és alacsonyabb sugárterhelés mellett is megbízható diagnosztikai eredményt nyújt – tették hozzá.

Hangsúlyozták, hogy az időfaktor kulcsfontosságú az onkológiai betegségeknél: a gyorsabb és pontosabb diagnózis közvetlen hatással lehet a terápiás döntésekre és a gyógyulási esélyekre.

Mivel a modern orvoslás egyre inkább a személyre szabott kezelések irányába halad, az új, célzott onkológiai eljárások térnyerésével a PET-CT vizsgálatok szerepe tovább erősödik, hiszen segítségükkel pontosabban meghatározható, mely betegeknek előnyös egy adott terápia – jegyezték meg.

Kitértek arra, egy PET-CT beszerzése és a hasonló nagyságrendű beruházások különös jelentőséggel bírnak egyetemi klinikai környezetben, ahol a betegellátás mellett magas szintű oktatási és kutatási tevékenység is zajlik. Az új berendezés hozzájárul ahhoz, hogy az orvostanhallgatók és a szakorvosjelöltek a legkorszerűbb technológiákkal találkozzanak, valamint támogatja az innovatív diagnosztikai és terápiás módszerek fejlesztését.

Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke az átadáson mondott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az új PET-CT létfontosságú a daganatos ellátásban a stádiumok meghatározása és a terápia nyomon követése terén. Jelezte egyúttal, hogy a klinikai központ célja a lehető legmagasabb szintű betegellátást nyújtani a régióban, és biztos alapot adni az ugyancsak minőségi oktatáshoz, kutatómunkához.

óth Arnold, a PTE Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója rámutatott arra, hogy a PET-CT az egyik legmagasabb színvonalat képviseli a képalkotó eljárásban, mert nemcsak a szervezeten belüli eltérések megtalálására alkalmas, hanem funkcióról, működésről is információkat ad. Sőt, azzal, hogy szervek és szövetek mellett molekuláris, sejtszintű vizsgálatokat is lehetővé tesz, kaput nyit egy új, korszerűbb világba, új együttműködéseket, kutatási lehetőségeket, akár új terápiás lehetőségeket eredményezhet – fűzte hozzá.

Az igazgató beszámolt arról, hogy az új berendezés beüzemelése óta legalább 20 százalékkal emelkedett a vizsgálatok száma az elmúlt időszakhoz képest, és ez azt jelenti, hogy rövidülnek a várólisták, Pécsen még a „terheltebb” időszakokban sem kell 1-2 hétnél tovább várni PET-CT vizsgálatra.

Bódis József, a PTE-t fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány alapító elnöke közölte, ahhoz, hogy egy egészségügyi intézmény a csúcskategóriába tartozzon, az újat, a jobbat, a haladást, a tudományt ambicionáló munkatársakra és 21. századi műszerekre van szükség, ezek a pécsi klinikán rendelkezésre állnak.

Hoppál Péter, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt mondta, az új berendezés üzembe helyezése komoly lépés a daganatos megbetegedések időben történő felismerésében, diagnosztizálásában.

Forrás: MTI

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com