Huszonötször magasabb a vakok aránya a cukorbetegek körében

0

Huszonötször magasabb a vakok aránya a cukorbetegek körében – derült ki egy átfogó, a látáskárosodás és a diabétesz közötti összefüggést vizsgáló pécsi kutatásból. 

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) azt írta: a több mint 800 ezer ismert hazai cukorbeteg közül több mint 32 ezer beteg vak vagy súlyos látássérült. Számuk folyamatosan nő: évente további ezer ember veszíti el a látását emiatt.

A közleményben idézték Németh Jánost, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának egyetemi tanárát, aki Pécsett, a Magyar Diabetes Társaság napokban zajló huszonötödik kongresszusán kiemelte: „a világon minden harmadik cukorbetegnek van valamilyen fokú szemészeti szövődménye, így a diabétesz a leggyakrabban vaksághoz vezető szisztémás betegség”. Kifejtette: a diabéteszes retinopátia a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye, amelynek hatására kóros elváltozások alakulnak ki a látóhártya kisereiben, ami látáskárosodáshoz és vaksághoz vezethet. Annak egyik fő oka a rosszul beállított vércukorszint, ami megfelelő táplálkozással, rendszeres vércukorméréssel és testmozgással megelőzhető lenne.

A professzor szerint szükséges lenne a szemfenéki szűrővizsgálat évenkénti elvégzése, „hogy szükség esetén megfelelő időben el lehessen végezni azokat a kezeléseket, amelyek 95 százalékban kivédik a cukorbetegség miatti vakságot” – áll a közleményben.

Németh János és kutatótársai 105 lakókörzetben több mint 3500 – 50 éves vagy annál idősebb – embert vontak be a tavalyi vizsgálatba. Az összefoglaló szerint a cukorbetegség előfordulási gyakorisága Kelet-Magyarországon volt a legmagasabb (20,9 százalék), míg a diabéteszes retinopátia a Nyugat-Magyarországon megvizsgált emberek esetében fordult elő a leggyakrabban (24,1 százalék).

A cukorbetegek 45,7 százalékának volt szemfenékvizsgálata az utóbbi egy évben; mintegy egyharmaduknak viszont még egyszer sem – állapították meg. A cukorbetegség szemészeti szövődményei gyakoriságának csökkentése céljából fontos lenne a szemészeti alapellátás megerősítése, főleg a vidéki településeken, vagy szemészeti – úgynevezett telemedicinális – országos szűrés bevezetése – összegzett Németh János.

 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com