A gerincgyógyászati diagnosztikát segítő informatikai megoldáson dolgoznak az SZTE kutatói

0

A gerincgyógyászati diagnosztikát segítő informatikai megoldáson dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói a Budai Egészségközpont Kft., valamint az IFUA Horváth & Partners Kft. munkatársaival együttműködve – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

Az 1,179 milliárd forint költségvetésű, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 718 millió forintos támogatásával megvalósuló projekt célja olyan piacképes, mesterséges intelligencia által támogatott orvosi technológia létrehozása, amely megreformálja a gerincgyógyászati diagnosztikai folyamatot, támogatja a gyógyítást, elősegíti az orvos-beteg kommunikációt, ezáltal javítva a betegellátás minőségét – írták.

Hozzátették, hogy a technológiát alkalmazó megoldások képesek lesznek hatalmas mennyiségű vizsgálati adat és szakmai tudás ötvözésére, ezáltal pontosabbá és gyorsabbá lehet tenni a diagnosztikát, megteremtve a lehetőséget a terápia eredményességének növelésére.

A radiológiai vizsgálatoknál különösen nagy szükség van hasonló megoldásokra, hiszen radiológus szakorvosokból jelentős a hiány az egészségügyben, és a szakemberek leterheltsége a vizsgálatok számának növekedésével fokozódik – emelték ki.

Kifejtették: a szakemberek több tízezer gerinc MR-vizsgálat tudományos feldolgozásával olyan képi és szöveges információt is tartalmazó adatbázist készítenek, amely a mesterséges intelligencia algoritmusainak fejlesztése és a gépi tanulás alapjául szolgál.

Kialakítanak egy olyan automatizált applikációt is, amely két- és háromdimenziós vizualizációval támogatott intelligens leletet, úgynevezett i-Leletet szolgáltatva a radiológiai leletek új generációját képviseli.

A 2024 elejéig tartó projekt fő termékeként olyan automata gerinc MR-leletező mesterségesintelligencia-algoritmus és -applikáció készül el, amely a meglévő alkalmazásokhoz kapcsolódva a gerincről készült MR-vizsgálatok értékelésére lesz képes, kiszűrve a súlyos gerincbetegségeket és a potenciális fájdalomforrásként értékelhető eltéréseket is – ismertették.

Kitértek arra, hogy az orvostudományi és informatika-tudományi kutatásokon alapuló rendszert beillesztik a betegellátás több szintjébe, és azokba a szoftveres alkalmazásokba, amelyek a gerincbetegek mindennapi diagnosztikáját és gyógyítását támogatják.

A kutatás-fejlesztési projektben a SZTE Szoftverfejlesztés Tanszékének és Mesterséges Intelligencia Kutatócsoportjának munkatársai a szöveg- és képfeldolgozó mesterségesintelligencia-modulok fejlesztéséért felelősek.

Forrás: MTI

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com