Koszorúér-betegségek diagnosztizálása ultragyors CT-vel

11

Dr. Maurovich-Horvat Pál kardiológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika adjunktusa a Nature Reviews Cardiology nemzetközi folyóiratban, amerikai és magyar szerzőtársaival a szívkoszorúér-plakkok komputer-tomográfiás (CT) diagnosztikájának legújabb eredményeit és lehetőségeit ismertette.

A szív és érrendszeri megbetegedések vezetik a halálozási statisztikákat, amelyek jelentős mértékű javítására kizárólag a megelőzés adhat lehetőséget. A szívinfarktus vagy hirtelen szívhalál az esetek kétharmadában a koszorúér-betegség első tüneteként jelentkezik, ezért a veszélyeztetett betegek időben történő azonosítása nagy kihívást jelent.

A Dr. Maurovich-Horvat Pál vezetésével működő MTA-SE „Lendület” Kutatócsoport célja a veszélyes plakkok időben történő azonosítása. A Nature cikkből kiderül, hogy a megelőzést biomarkerek, szív-CT felvételek és áramlástani szimulációk matematikai módszerekkel történő kombinálásával tervezik megvalósítani.

A vizsgálómódszerük célja, hogy katéterezés nélkül a korai stádiumban diagnosztizálják vagy zárják ki a veszélyes koszorúér-lerakódásokat, amelyek szívinfarktust vagy hirtelen szívhalált okozhatnak.

A Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikán működő 256-szeletes CT berendezés két szívdobbanás alatt készít háromdimenziós felvételt a beteg mellkasáról és szívéről. Az új generációs koronária CT gép így – gyorsaságának köszönhetően – a szívet álló helyzetben képes lefényképezni. A milliméternél is kisebb felbontóképesség a modern komputertomográfiás vizsgáló eszközt lehetővé teszi a koszorúér plakkok és szűkületek korai felismerésére is. Lényeges még, hogy a veszélyes és a veszélytelen plakkokat is képes elkülöníteni.

A szívkoszorúér betegség egyetlen ismert hatékony megelőzése az egyedülálló képalkotó eljárás, melynek használata a halálozási arány mellett a kisebb károsodásokat is csökkenti. A koronária CT vizsgálat a kis sugárdózis ellenére jelenleg csak mellkasi panaszokkal rendelkező kicsi vagy közepes kardiovaszkuláris rizikójú betegeknél indokolt.

Forrás: semmelweis.hu

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com